Jak spalić tłuszcz – podczas biegania
POMOCNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE UTRATY MASY podczas biegania
Biegasz aby schudnąć ? To świetnie 🙂
Jest to moim zdaniem jeden z lepszych sposobów na utratę niechcianego tłuszczyku 🙂
Jeśli zastanawiasz się czy lepiej biegać :
– na czczo, aby zwiększyć spalanie tłuszczu?
– pobiegać z niskim tętnem, aby pozostać w odpowiedniej „strefie”?
-A może powinniśmy zrobić krótkie, ale wyczerpujące odcinki?
Dzisiaj chcę rzucić światło na to, jak najlepiej spalić tłuszcz podczas biegu.
Generalna zasada jest taka, że czym większa intensywność wysiłku tym większy procentowy udział węglowodanów kosztem tłuszczów. Wynika to z tego, że w jednostce czasu organizm może wygenerować więcej energii z węglowodanów niż z tłuszczu. Można powiedzieć, że węglowodany są szybszym paliwem, które lepiej sprawdza się przy krótkim i intensywnym wysiłku. Natomiast tłuszcze odwrotnie – przy długim, ale mało wymagającym wysiłku.
źródło: Tumbrl
W JAKI SPOSÓB BĘDZIE SPALAĆ WIĘCEJ TŁUSZCZU?
Spalasz tłuszcz , biegając w tempie w którym będziesz w stanie prowadzić pełną rozmowę. Wtedy tłuszcz staje się głównym źródłem paliwa.
Zdaniem ekspertów powinno to być tempo, które teoretycznie byłoby w stanie utrzymać nawet do 8 godzin, czyli powoli!
CZYLI MUSZĘ BIEGAĆ PONAD 30 MINUT ABY SPALIĆ TŁUSZCZ?
Powolny, mało intensywny bieg zużywa więcej tłuszczu , ale też zajmuje więcej czasu, aby spalić mnóstwo kalorii. Dlatego zaleca się, abyś biegał dłużej niż 30 minut, wtedy gdy biegasz z małą intensywnością. Jednak szybszy bieg o wysokiej intensywności może spalić więcej kalorii w krótszym czasie. I nawet jeśli tylko niewielki procent tych kalorii pochodzi z tłuszczu, może to znacznie zwiększyć utratę wagi!
WYSOKA INTENSYWNOŚĆ BIEGANIA A TŁUSZCZ
Trening o wysokiej intensywności podnosi nasze tętno, aż dotrzemy do strefy beztlenowej. Podczas biegu o wysokiej intensywności procent spalanego tłuszczu jest niższy, ponieważ nasze ciała uciekają się do rezerw węglowodanów.
Jednak ze względu na intensywne ćwiczenia całkowite zużycie kalorii jest wyższe. Spalamy więcej kalorii dzięki ciężkiej pracy mięśni – nawet PO biegu. Ciało potrzebuje więcej energii na regenerację, spalając w ten sposób jeszcze więcej kalorii.
WYSOKIE LUB NISKIE DZIAŁANIE – CO ZAPALA WIĘCEJ TŁUSZCZU?
Co lepsze? Dłuższy, ale wolniejszy „bieg spalający tłuszcz” lub kilka sprintów z wyższym tętnem? Z jednej strony, podczas wolniejszego biegu jesteś w idealnej strefie spalania tłuszczu. Z drugiej strony intensywny trening interwałowy jeszcze bardziej rzuca wyzwanie twoim mięśniom.
Moim zdaniem, możliwe rozwiązanie polegałoby na połączeniu wolniejszych, spokojniejszych biegów w strefie tlenowej (gdzie łatwo jest prowadzić rozmowę podczas biegu) oraz krótkich, intensywnych biegów interwałowych (które powinny być wykonywane nie więcej niż 2 razy w tygodniu).
A co z bieganiem na czczo?
Jeśli czujesz się wystarczająco dobrze na powolne bieganie przed śniadaniem, aby poprawić metabolizm tłuszczu, to wybiegaj około 40-50 min:)
Podsumujmy najważniejsze kwestie:
- Tłuszcz spala się od początku wysiłku i nie ma żadnej magicznej granicy od której trening spala tkankę tłuszczową.
- Nie ma znaczenia czy wyjdziesz pobiegać 2 razy po 20 minut czy raz na 40 minut. Jeśli w obu przypadkach spalisz tyle samo kalorii to wpływ na odchudzanie będzie taki sam.
- Nawet bardzo krótkie treningi będą pomocne przy spalaniu tkanki tłuszczowej, o ile będą intensywne i połączone z dietą.
- Tłuszcz spala się lepiej przy niższej intensywności, ale często nie pochodzi on z tkanki tłuszczowej. Natomiast większa intensywność oznacza więcej spalonych kalorii, więc i większy deficyt energetyczny.
żródło: https://treningbiegacza.pl
www.runtastic.com