Oferta: ćwiczenia biegowe, blog o bieganiu, bieganie a jedzenie, bieganie, buty do biegania, przepisy na sałatki, fit przepisy, dietetyczne przepisy, zdrowe jedzenie, dieta, sport, aktywnosc, zdrowie, zdrowe odżywianie, zdrowa żywność, zdrowe śniadanie, dieta bezglutenowa, dieta lekkostrawna, odchudzanie, omlet, omlet na słodko, omlet przepis, jak zrobić omlet

Kolarstwo dla początkujących – błędy

Kolarstwo dla początkujących – błędy

Błądzić jest rzeczą ludzką – tak jak błędy korygować. Poniżej przedstawiamy listę n najpopularniejszych błędów, których ofiara padają rowerzyści amatorzy. Przeczytaj, aby się przed nimi ustrzec.

Błąd nr 1: Zbyt nisko ustawione siodełko

Nisko ułożone siodełko daje rowerzyście poczucie bezpieczeństwa, ale zmniejsza siłę pedałowania i może prowadzić do kontuzji kolan. Siedząc na siodełku powinniśmy móc dotknąć ziemi co najwyżej palcami.

Błąd nr 2: Im więcej smaru na łańcuchu, tym lepiej

Nieprawda: nadmiar smaru przyciąga drobinki piasku i brudu, które przyspieszają psucie się mechanizmu. Za każdym razem, gdy smarujesz łańcuch (jeśli słyszysz piszczenie, powinieneś był już to zrobić jakiś czas temu) wytrzyj nadmiar smaru szmatką.

Błąd nr 3: Lęk prze przednim hamulcem

Wyobrażamy sobie, że zaciskając przedni hamulec zatrzymamy się tak gwałtownie, że przelecimy nad kierownicą i wylądujemy na szosie. Cóż, to jest możliwe, ale tylko przy sporej prędkości. Hamowanie tylko tylnym hamulcem jest znacznie mniej skuteczne, przez co również wiąże się z ryzykiem. Najlepiej używać zawsze jednego i drugiego hamulca.

Błąd nr 4: Jazda bez kasku

Niektórzy rowerzyści uważają, że kask „to przesada”, inni – że jest nie wygodny i poci się w nim głowa. Ten ostatni mit można obalić metodą eksperymentalną – współczesne kaski są bardzo lekkie i przewiewne, a nawet chronią głowę przed słońcem – stąd w kasku może być ci chłodniej, a nie goręcej. Co do potrzeby jazdy w kasku – cóż, nie musisz zakładać go, jeśli jedziesz przez park do sklepu, ale jeśli rozpędzasz się do ponad 20 km/godz. i/lub jeździsz po ulicy, zastanów się, jakie masz szanse w zderzeniu z nieostrożnym kierowcą… Co ciekawe, rowerzysta w kasku wygląda bardziej profesjonalnie, przez co innym wydaje się, że jedzie szybciej i lepiej.

Błąd nr 5: bawełniany t-shirt i majtki

Kolarze, którzy inwestują w specjalne rowerowe spodenki powinni wiedzieć, że nie powinno zakładać się pod nie bielizny. A skoro już inwestujemy w ubiór kolarski, warto pomyśleć również o odpowiedniej koszulce – tradycyjne t-shirty nie uwalniają potu, a na wietrze działają niczym żagle.

Błąd nr 6: każdy musi złapać czasem gumę

Każdy może mieć pecha, ale znakomita ilość flaków wynika z błędu rowerzysty. Wśród najczęstszych niedopatrzeń znajdują się niedopompowane koła, zużyte opony i niedokładne oczyszczenie koła po wymianie poprzedniej dętki.

 

 

 

źródło

Dodaj komentarz