Oferta: ćwiczenia biegowe, blog o bieganiu, bieganie a jedzenie, bieganie, buty do biegania, przepisy na sałatki, fit przepisy, dietetyczne przepisy, zdrowe jedzenie, dieta, sport, aktywnosc, zdrowie, zdrowe odżywianie, zdrowa żywność, zdrowe śniadanie, dieta bezglutenowa, dieta lekkostrawna, odchudzanie, omlet, omlet na słodko, omlet przepis, jak zrobić omlet

Dieta dla aktywnych – najważniejsze mikroelementy

Dieta dla aktywnych – najważniejsze mikroelementy

Jako osoba aktywna, na pewno znasz albo słyszałeś istniejące wskazówki żywieniowe, jak na przykład ładowanie węglowodanów w nocy przed wyścigiem , białko przed treningiem siłowym itp. 

W rzeczywistości większość naszych odżywczych nawyków żywieniowych koncentruje się na uzyskaniu wystarczającej ilości trzech kluczowych makroelementówwęglowodanów, białka i tłuszczu i zapominamy o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie czyli : mikroskładniki 

To makroelementy, dostarczają dużo energii, której używamy do napędzania naszego ciała podczas ćwiczeń, i potrzebujemy dużych ilości (stąd określenie „makro”), aby utrzymać sprawność organizmu.

Z kolei mikroelementy opisują witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze, które wchłaniamy za każdym razem, gdy jemy. W porównaniu z ogólną liczbą kalorii w danej żywności, te składniki odżywcze są zwykle na znacznie niższych poziomach – w rzeczywistości poziomach mikro.

Ale nie popełnij błędu: potrzebujemy mikroelementów. Są używane do produkcji i regulacji hormonów, ułatwiają procesy takie jak trawienie i chronią nas przed chorobami i obrażeniami. A ponieważ wiele mikroelementów nie powstaje w organizmie, musimy je pobrać z jedzenia, które jemy, jeśli chcemy uniknąć niedoborów.

Podczas gdy wszystkie mikroelementy są ważne, Dla aktywnych, istnieje garstka która jest szczególnie ważna :

1) WAPŃ

Prawie 99 procent wapnia w naszym ciele znajduje się w naszych kościach i zębach, a jeśli nie dostajesz wystarczającej ilości wapnia w swojej diecie, twoje ciało wyprowadzi je z „rezerw wapnia” w tych krytycznych obszarach. Kiedy wapń jest pobierany z kości, aby przeciwdziałać niedoborom żywieniowym, stają się one słabsze i bardziej kruche, co zwiększa ryzyko wystąpienia urazów związanych z obciążeniem treningowym takich jak złamania kości. I tylko kilka osób wie, że wapń również odgrywa ważną rolę w skurczu mięśni i regulacji ciśnienia krwi.

Blog z pasją. Blog będzie odpowiedzią na różne pytanie które nurtują mnie, może i Was jako biegacza lub po prostu osoby aktywne fizycznie. Moje porady, teksty napisane są z doświadczenia jakie zebrałam

Głównym i niezaprzeczalnie najbardziej wartościowym źródłem wapnia w diecie są mleko i jego przetwory. Produkty te dostarczają zwykle około 80% tego składnika.
Podczas gdy większość z nas dorastała, słysząc, że kluczem do uzyskania wystarczającej ilości wapnia jest picie trzech szklanek mleka dziennie, okazuje się, że nabiał nie jest jedyną opcją bogatą w wapń).

Wśród najlepszych pokarmów bogatych w wapń  są jarmuż, migdały, brokuły, sardynki, natka pietruszki, suszone figi , morele, nasiona słonecznika/ maku oraz sezamu

Jako cenne źródło wapnia można uznać również wody wysokozmineralizowane pod względem zawartości wapnia. Zawierają one zwykle ok 500mg tego składnika w jednym litrze.

Blog z pasją. Blog będzie odpowiedzią na różne pytanie które nurtują mnie, może i Was jako biegacza lub po prostu osoby aktywne fizycznie. Moje porady, teksty napisane są z doświadczenia jakie zebrałam

 

2) ŻELAZO

Jeśli czujesz ciągły brak energii, gdy męczysz się szybciej niż zawsze , albo mięśnie słabną, możesz cierpieć na niedobór żelaza.

Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która przenosi tlen z płuc do komórek w reszcie ciała. Więc kiedy nie dostajesz wystarczającej ilości żelaza, twoje ciało usiłuje pompować tlen przez całe ciało, pozostawiając uczucie słabości. A kobiety częściej mają niedobory żelaza niż mężczyźni, ponieważ tracą żelazo podczas cyklu miesiączkowego co miesiąc.

Bardzo dobrym źródłem żelaza jest wątroba, wołowina . 

Żelazo nie jest jednak tylko w mięsie :Soczewica, gorzka czekolada, szpinak i czarna fasola są bogate w mikroelementy, a także przyjazne wegetarianom. 

 

3) MAGNEZ

Podczas gdy magnez jest jednym z najważniejszych mikroelementów w organizmie (odpowiedzialnym za do 300 funkcji biochemicznych w organizmie),  niedobory magnezu są również bardzo powszechne. Oprócz odgrywania kluczowej roli w tworzeniu substancji chemicznych regulujących poziom energii, magnez odgrywa również rolę w skurczach mięśni i sygnałach nerwowo-mięśniowych. Jeśli odczuwasz ciągłe skurcze, wina może być spowodowana brakiem magnezu. Magnez łączy się także z wapniem, aby zapewnić prawidłowe poziomy ciśnienia krwi i rozwój kości, jednocześnie pomagając w zapobieganiu osteoporozie.

Na szczęście dodawanie magnezu do diety jest łatwe i smaczne. Niektóre z najlepszych źródeł to banany, awokado, migdały, figi, gorzka czekolada, pestki dyni i jogurt.

Blog z pasją. Blog będzie odpowiedzią na różne pytanie które nurtują mnie, może i Was jako biegacza lub po prostu osoby aktywne fizycznie. Moje porady, teksty napisane są z doświadczenia jakie zebrałam

 

 

4) SÓD

Podczas gdy na pewno chcesz uniknąć dodawania sodu – najczęściej spotykanego w opakowanych, przetworzonych produktach spożywczych – uzyskanie wystarczającej ilości naturalnie występującego sodu jest niezbędne, gdy ciężko trenujesz lub biegasz przy bardzo gorącej pogodzie.

Kiedy się pocisz, tracisz elektrolity, takie jak sód, które utrzymują prawidłowe działanie mięśni i wyrównują poziom płynów w twoim ciele. 

Blog z pasją. Blog będzie odpowiedzią na różne pytanie które nurtują mnie, może i Was jako biegacza lub po prostu osoby aktywne fizycznie. Moje porady, teksty napisane są z doświadczenia jakie zebrałam

5) CYNK

Cynk jest niezbędny dla zdrowego, wysoko wydajnego układu odpornościowego, który zapobiega zachorowaniu, a także pomaga zabijać bakterie i wirusy, jeśli zachorujesz.

Co więcej, cynk jest niezwykle ważny dla gojenia się ran i zapewnienia szybkiego naprawienia uszkodzeń ciała. Osoby, które ciężko trenują i często trenują – jak triathloniści, maratończycy i ciężcy zawodnicy – są również bardziej podatni na niedobór cynku.

Jeśli masz mało cynku, nasiona dyni i ciecierzyca powinny znaleźć się na twojej liście zakupów.

Grzyby, orzechy nerkowca, szpinak, kurczak, jogurt i kakao w proszku również sprawiają, że cięcia.

 

Podsumowując nie zapomnijcie o mikroelementach i ich wielkim wpływie na wydajność i regenerację! Nie patrzcie tylko na kalorie , czy coś ma więcej białka czy tłuszczy tylko na jakość i witaminki 🙂 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło:  www.runtastic.pl

Jedna myśl na temat “Dieta dla aktywnych – najważniejsze mikroelementy

Dodaj komentarz